آشنایی با javaScript

می‌توانید صفحه فیسبوک یا توییترتان را در حالی تصور کنید که برای مشاهده به‌‌روزرسانی‌های آن باید صفحه را رفرش کنید؟!‌  حتی تصورش هم سخته! برای ساخت چنین چیزی، ابتدا باید جاوااسکریپت را به صورت کاملا پایه‌ای یاد بگیرید تا بعد از آن بتوانید در مراحل پیشرفته‌تر با استفاده از AJAX آن را پیاده‌سازی کنید.  

با توجه به پیشرفت‌های اخیر دنیای وب، حضور قدرتمند و موثر زبان اسکریپتی سمت کاربر JavaScript را نمی‌توان انکار کرد. این در حالیست که اخیرا جاوا اسکریپت را در سمت سرور (Node.js) نیز در دسترس داریم.

جاوااسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی با کاربرد گسترده در سایت‌ها و صفحات اینترنتی است که به وسیله آن می‌توان قابلیت‌های بی‌شماری از قبیل ایجاد ارتباط بین کاربر و سایت را به صفحات وب اضافه کرد.

با توجه به داینامیک (پویا) شدن وب، حضور قدرتمند برنامه‌های کاربردی تحت وب بدون حضور این زبان ممکن نبود. بدون شک، وبسایت بدون جاوا اسکریپت، تقریبا مورد استفاده امروزی نخواهد داشت. چرا که ایجاد تعامل و ارتباط لحظه‌ای و به‌روزرسانی داده‌های صفحات وب برای کاربر، از طریق این زبان انجام می‌پذیرد.

این زبان برنامه‌نویسی درون کدهای HTML قرار می‌گیرد و توانایی تغییر در محتویات المان‌های نمایش داده شده را بر روی مرورگر فرد بازدید کننده دارد؛ به‌طوری‌که امکان پویاسازی یا دینامیک شدن صفحات به دست می‌آید.

لازم به ذکر است که زبان javaScript نسبت به بزر و کوچک بودن حروف حساس است.

به طور مثال این سه کلمه در این زبان کاملا متفاوتند:

While , While ,WHILE

ویژگی دیگر javaScript نادیده گرفتن whitespace و line Breaks هاست که باعث خوانایی بهتر کد میشود.

(توضیحات) comments

امکان اضافه کردن توضیحات به کدهای javaScript باعث میشود که در آینده سریع تر و راحت تر بتوانیم به بخشی از کد دسترسی داشته باشیم.

به دو روش می توانیم برای بخشی از کد مورد نظرمان کامنت بگذاریم:

1.استفاده از //  برای گذاشتن comment در یک خط استفاده میشود.

// this is a single-line comment

  1. روش دوم استفاده از /* و */ برای comment کردن یک یا چندین خط کاربرد دارد.

/*this is a comment*/

/*

This is a comment

This is another comment

*/

توجه داشته باشید که هر چیزی به عنوان کامنت نوشته میشود توسط مفسر javaScript خوانده و در نتیجه اجرا نمیشود و تنها برنامه نویس به آن دسترسی دارد.