CSS زبان استایل دهی صفحات وب

  HTML به خوبی می تواند اجزای صفحه را ایجاد کند ، اما ضعف اصلی زبان HTML عدم توانایی برای ایجاد رابط کاربری برای صفحات وب سایت می باشد. 

.زبان برنامه نویسی ایجاد رابط کاربری است  CSS یا Cascade Style Sheets

این زبان به عنوان مکملی برای HTML ایجاد گردید که به شما در پر کردن خلا ها و برطرف کردن نقاط ضعف زبان HTML کمک کرده و شما را قادر می سازد تا قالب و استایل صفحات وب سایتتان را یک بار طراحی کرده و در دفعات استفاده کنید.

برای واضح تر شدن ماجرا، یک مثال را بیان کنیم:

در نظر بگیرید که وب‌ سایتی با ۱۰۰ صفحه‌ ای را به زبان HTML طراحی کرده‌ اید. حال بعد از گذشت مدتی، تصمیم دارید تا برخی خصوصیات را کمی تغییر دهید مثلا رنگ پس زمینه را کمی تیره‌ تر کنید. گفتن این حرف بسیار راحت است اما در عمل کمی بحث فرق می‌ کند.   تغییر یک خط کد در ۱۰۰ صفحه بسیار زمان بر خواهد بود.

حال اگر ما از CSS در طراحی این وب‌ سایت استفاده کنیم،کافی است تا یک خط کد را در فایل css خود تغییر دهیم.و این تغییرات در تمامی صفحات اعمال می‌ شود. در واقع ما صفحات HTML خود را به یک فایل (CSS) متصل می‌ کنیم و قطعه کدهای مربوطه از این فایل خوانده و اجرا می‌ شود. این کار باعث می‌ شود، تا حجم کد کمتری نوشته شود و همین طور کد نویسی اصطلاحا تمیزتری خواهیم داشت.