برای من که اطلاعات (Information ) و در لایه پایین تر داده (Data) همیشه جذاب بوده و هست یک موضوع تقریبا آزار دهنده وجود داشت  و آن نبود مسیر های آسان برای تحلیل و آنالیز داده بود. برای کسی که تحصیل کرده مهندسی نرم افزار هست نگهداری و تحلیل داده مانند برنامه نویسی است یا بسیار جذاب است یا یک قول شاخ دار ترسناک است. اما یک فرقی این دو با هم دارند وقتی شما برنامه نویسی برایتان جذاب است ممکن است به راحتی بتوانید اولین برنامه “سلام دنیا! ” را به هر زبانی در زبان کوتاهی بنویسید. اما نگهداری و تحلیل داده اصلا اینطور نیست. پس اگر به داده و تحلیل داده علاقه مند باشی وارد فضای سخت تری میشوی که در آن نمیدانی باید چطور ” سلام دنیا! ”  را اجرا کنی و پله های بعد را یکی بعد از دیگری طی کنی.

این چالش سالها با من بوده ولی الان به واسطه شرایط کاری که هست ” سلام دنیا!” برای من در تحلیل داده و نگهداری آن شروع مطالعه بر روی هوشمندی کسب و کار یا هوش تجاری است.

در اینجا سعی دارم مجموعه ای را جمع آوری کنم برای خودم وتمام کسانی که به تحلیل داده و نگهداری آن علاقه دارند و مانند من با چالش روبرو هستند.

اما هوشمندی کسب و کار یا هوش تجاری چیست ؟

تعریف :

Business Intelligence یا به اختصار BI مجموعه‌ای از نظریات، روش‌ها، فرایندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که برای تبدیل داده خام به اطلاعات مفید و معنادار استفاده می‌شود.

هوش تجاری ( BI) یک فرآیند تکنولوژی محور برای تحلیل داده هاست. این فرآیند در نهایت به مدیران، صاحبان کسب و کار و تمام تصمیم گیرنده‌های اساسی یک کسب و کار، اطلاعاتی عملی می‌دهد. ابزارهای BI برای آنالیز و تحلیل داده‌ها به صورت‌های مختلفی ارائه می‌شود؛ مثلا گزارش، داشبورد، چارت، نقشه، گراف و تمام ابزارهایی که بتوانند اطلاعات و داده‌های خام را در قالب‌های بصری و قابل استفاده به نمایش درآورند.

در حقیقت هوش تجاری به شما به عنوان یک مدیر کمک می‌کند، بفهمید که چه عواملی در موفقیت یا شکست پروژه‌هایتان موثر است. همین باعث می‌شود که بتوانید بفهمید چه عواملی سود بیشتر برای شما رقم می‌زنند و چه عواملی سود کمتری برای شما به همراه دارند.

BI طیف گسترده‌ای از ابزار، اپلیکیشن‌ و متدلوژی را شامل می‌شود که به یک سازمان کمک می‌کند که بتواند اطلاعات (Data) را از سیستم داخلی و منابع خارجی شرکت جمع‌آوری کند و آنها را برای تحلیل آماده کند. از مجموع این اطلاعات در نهایت یک گزارش تهیه می‌شود که به مدیر و تصمیم گیرنده نهایی سازمان تحویل داده می‌شود.

برای اینکه مسیری مشخص شود در محله بعد و پست بعد شروع خواهم کرد به تفکیک لایه های مختلف BI.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *